خونه مامان‌جون یه زیرزمین داشت که برعکس خیلی از زیرزمینهای دنیا ترسناک نبود. کافی بود که چهار پله میرفتی پایین و در کرم رنگ رو باز میکردی. جلوی روت سه تا کمد آهنی سبز میشد. نگاشون که میکردی کمدهای تیره و عبوسی بودن.  خوشگلی خاصی هم نداشتن. بیشتر میشه گفت شبیه کمدهای بایگانی ادارات بودن. ما بچه‌ها اما عاشق این کمدهای تیره و بلند بودیم. میتونسیم دستگیره فلزی رو بچرخونیم و در که باز میشد یه دنیا جلو رومون بود از کتاب و مجله. تاریخ تمدن ویل دورانت،‌ دون کیشوت،‌ دده قور قود (اگه اسمش رو درست نوشته باشم.)و ..و ...  مجله‌هایی متعلق به سالها قبل که آقا جون داده بود هر سال رو صحافی کرده بودند. خواندنیها و یغما. کتابهایی به فرانسه که ما ازشون سر در نمیاوردیم و سالنامه‌های مختلف.

خیلی از کتابها و مجلات کهنه شده بودند. نگاشون میکردی و میتونستی تصور کنی که آقاجون رو که نشسته و کتاب میخونه یا میتونستی تصور کنی که دایی بزرگه یا مامانت یا یکی از خاله‌ها رو که لم دادن و دارن مزمزه میکنن داستانها رو و کشف میکنن زندگی رو.

نگاشون میکردی، ورقشون میزدی و خودت کشف میکردی زندگی رو و مزمزه میکردی داستانهارو. با ژوزف بالسامو انقلاب میکردی،‌ از زن سی ساله هیچی درک نمیکردی،‌ با سینوهه مومیایی یاد میگرفتی، چگونه فولاد آبدیده شد رو میخوندی و فکر میکردی که کمونیستی،‌ با همسایه‌ها عاشق میشدی،‌ میخوندی و میخوندی و توی اون زیرزمین کوچیک دنیا رو میشناختی.

همه چیز تو اون سه تا کمد خلاصه میشد که روزها و شبهای زیادی از کودکی و نوجوانی تورو پر کرده. توی اون سه تا کمدی که نمیدونی حتی الان کجاست.

سالهاست که گم شدی در بزرگ شدن و یادت رفته اون زیرزمین،‌ کتابهاش و مامانجونت.

پ-ن۱:مامان میگفت که کتابخونه خیلی بزرگتر از سه تا کمد بوده. اوایل انقلاب پاسدارها میریزن و بیشترش رو میسوزونن. فقط این سه تا رو میتونن نجات بدن از سوختن.

پ-ن۲: مامانجون یه سری زیرانداز داشت که همیشه تو زیرزمین دم دست بود. تابستونهای گرم توی خنکای زیرزمین دراز کشیدن و کتاب خوندن لذتیه که از یادم نمیره.

پ-ن۳: دلم برای مزه آش مامانجون تنگ شده -زیاد-.

/ 9 نظر / 2 بازدید
شمسی خانوم

چقدر برام جالبه که کتاب هايی که تو توی بچگی هات خوندی با کتاب هاب کودکی های من يکی هستن! مخصوصن اون همسايه ها و اون پاول توی چگونه فولاد آبديده شد.... منم چقدر دلم برای اون همه پاکی تنگ شد... و برای طعم غذايی که خودم بالای سرش نباشم و آشپزيش نکرده باشم و با مهر به من خورونده بشه و ....

گلناز

منم يادمه يه بار۱۳ ۱۴ سالگی از اسم زن سی ساله خوشم اومد و خوندمش ولی هرچی جلوتر رفتم هيچی حاليم نشد.

امير مسعود

و سلام وروزی فرا ميرسد که دختر خانمی که ادعا ميکند خورشيد خانومی به نام آتوسا مادربزرگش است در بلاگش می نويسد : وای وقتی از چند پله بالا می رفتی اتاق خواب و کار مامان آتوسا رو ميديدم با بچه ها دزدکی کامپيوترش رو روشن می کرديم وای چقدر لذت بخشه و ..... پ .ن : دلم برای لازانيای (مثلا ) مکزیکی ش اینقذه شده . پ .ن من : شرمنده ام میدونم تصویر خوبی نیست ولی حقیقت داره . در ضمن من چون خیلی سر به غذا نیستم همین جوری نوشتم لازانیای مکزیکی .

امير مسعود

در ضمن شما ديگه چرا .شما که به حکم اعدام نيازی نداری . اوه اوه اوه نکنه واسه خودت نمی خوای کلک . آره حدسم درسته ؟ چپ چپ نيگا نکن بابا شوخی کردم ؛ميدونم که آقای همسر رو چقدر دوست داری .

پريا

سلام.معذرت که نگرانت کردم.شوهر عمه بوده.نه شوهر خاله.بابابی بهزاد.که حالش خوبه. دوچت دارم.بوس بوس

قورباغه درختی

بالاخره موفق شدم البته نمی دونم اين آخرين پسته يا نه. عيبی نداره. تو خوب می نويسی و من هر وقت می يام همه رو می خونم. چرا روزای آخر سال اينجورين؟ همش خاطره های قديمی يادت می افته. کودکی نوجوانی و اين همه روزی رو که تو زندگيشون کردی. منم واسه خودم همی خاطره تعريف می کنم. در حين خونه تکونی.

پيام

سلام.اخی چه باحال ياد کمد مامان بزرگم افتادم.يک ظرف بزرک تيله توش بود .من عاشق اون تيله ها بودم.ياد قديما بخير.سال نو خوبی داشته باشين

ققنوس

با عرض سلام کاملا درک می‌کنم که آنچه نوشته‌ايد يعنی چه. دقيقا در خانه ما هم کمدی بود با محتوياتی از گذشته و طبعا ممنوعه که با ولع فراوان هر کتابش را می خواندم و هر مجله اش را ورق می زدم. انگار اينگونه خبر گرفتن از حال و روز زمانهای قديم دارد کم کم بصورت يک امر طبيعی در می‌آيد! خیلی‌ها را دیده ام که اینگونه با مطالعه آشنا شده‌اند. ظاهرا انقلاب ما را به خيلی جلوتر پرتاب کرد. اين است که اولا با مخ به زمين خورديم و ثانيا ارتباط ما با گذشته گناه دارد و جرم است و باید در پستوی خانه نهانش کرد. عجب آزادی نابی داريم در کشورمان. با تشکر و تقديم احترام ققنوس پ.ن: ببخشيد که سياسی شد. آب می‌خورم سياسی می‌شود! در هر حال اگر مايل نيستيد که چيزی از سياست در وبلاگ‌تان باشد اين کامنت من را حذف کنيد.

شمسی خانوم

سلام گلم! فکر کنم اونجا بوی عيدش بيشتر باشه .... اميدوارم که سال خيلی خوبی داشته باشی... پر از روشنی و سبزی و نور ....مث خودت. خيلی برات آرزوی موفقيت می کنم عزيزم. تو يکی از مهربون ترين دوستای منی! من خيلی به خاطر اين مساله خوشحالم.