ذهنم خالیه. خالی از همه رنگها و نقش‌ها و قصه‌ها. دلم نوشتن میخواد. اما نمیدونم که چی باید بنویسم. از سفر ایران که هر روز بهش نزدیک‌تر میشم؟ از زندگی روزمره اینجا که این روزهای نزدیک سفر پر از دلهره و هیجانه؟‌ از مهاجرت که این روزها خیلی جاها ازش حرف میزنن؟‌ از خودم؟‌ ذهنم بدجور خالیه و خیلی خسته‌ام.

 شاید هیجان سفر باشه.برگشتن موقت به ایران. هیچ چیز تغییر نکرده شاید از اون شبی که من سوار هواپیما شدم. شاید همه‌چیز همونطور باشه. پس من چرا اینقدر دلهره دارم. چرا با اینکه کمتر از دوساله که برمیگردم نمیدونم که انتظار چه چیزی رو باید داشته باشم؟‌خنده‌داره که اینقدر زیاد نگرانم. نه نگران حمله احتمالی آمریکا. نمیدونم. میترسم از اینکه برگردم و ببینم همه‌چیز همونطور خالیه که یادم مونده. دلم میخواد برگردم و مثل یکسری آدمها به این نتیجه برسم که اشتباه کردم مهاجرت کردم. که ایران آشناست. آدمها آشنا هستن. میخوام برگردم و ببینم اونقدرها هم که فکر میکردم اونجا غریبه نبودم.

چند روز قبل گذارم افتاد به چند تا وبلاگ. فکر کنم متعلق به یکسری از بچه‌های سمپادی بود. پر بود از شیطنتهای روزگار نوجوانی من. همون شیطنتهای سر کلاس. گیرم که حالا بیشتر گستاخانه و بی‌پروا. گذشته‌ای رو به یادم آورد که کلاً فراموش شده بود. فراموش کرده بودم که یک روزگاری کلاس دوم ۱ بودم. مدرسه اول فرزانگان زنجان که یه خونه قدیمی بود با یک حوض وسط و درخت آلبالو و اتاقهای تودرتو. پنجره‌های بزرگ که بهار که میومد باز میذاشتیم و من لبه پنجره مینشستم. خانوم شاه‌محمدی دیکته می‌گفت از بوستان سعدی و من بین هر کلمه گنجشکهای مست بهار رو نگاه میکردم. راستی اون  توپ فوتبال پلاستیکی که خانوم اقتصاد برای هر کلاس خریده بود چند ساله که پاره شده؟‌ بچه‌های تیم فوتبالی که من فورواردش بودم الان کجا هستند؟‌ ازدواج کردن؟‌ بچه دارن؟‌!

فکر کنم قرار نبود اینقدر بنویسم. حرفی نداشتم برای گفتن از اول. حرف همینطور اومد.

راستی همه آدمها با خصوصیتی شناخته میشن. من از بچه باحالها خوشم میاد. اونقدر آرزو داشتم که جزو افراد باحال« cool » بودم. اما مثل اینکه یه صفت دیگه دارم. البته صفت بدی نیست ولی به باحالی کول! نیست. عجبا! یکی بیاد کمک کنه که من باحال بشم.....

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
p00ria

سايت طنز ايران بروز شد. اگه به ادبيات طنز علاقه دريد بسريد

هيچ کس

پاتو که بگذاری ايران..همه اين احساسات حل می شه..سعی کن اروم باشی!!!

ترانه

خوب معلومه که هیجان زده و نگرانی.. فکر نمیکنم توی این مدت که ایران نبودی شرایط زیاد تغییر کرده باشه، ولی تو خیلی از چیزها یادت رفته، عادتها و انتظاراتت فرق کرده، برای همینه که ممکنه از بعضی چیزها جا بخوری. من بعد از 4 سال رفتم ایران، همه چیز بدجوری آشنا بود، وقتی رفتم جاهای شلوغ، مثلا میدون هفت تیر یا ولی عصر ، گریه ام گرفته بود ، از خوشحالی بود یا دلتنگی نمیدونم. احساس کردم که چقدر مردم کوچه و خیابون رو دوست دارم.مخصوصا دست فروشهای هفت تیر رو که بلند بلند جنسهاشون رو داد میزدند..ولی یک لحظه هم آرزو نکردم برای همیشه ایران بمونم، وقتی پام به فرودگاه تورنتو رسید، خدارو بخاطر اینهمه نظم و آرامش شکر کردم.

شمسی خانوم

منم دوست داشتم باحال باشم. ولی معمولن همه جام بی حاله به جز زبونم!! (چی دارم می گم؟!!) ولی به ايران فکر نکن. شايد توی ذوقت بخوره. شايدم نخوره. فقط خودتو آماده ی هيچ نتيجه ای نکن... ديدم بچه هايی که اومدن ايران و از اون همه خاله زنک بازی و حقارت دلشون گرفته. يا اونايی که اومدن و خيلی خيلی بهشون خوش گذشته. شايد بايد قطعيت داشته باشی که محل سکونتت اون جاست و ايران تفرج گاه و نوسل توست!

رها

سلام! اين شمسی چی ميگه؟ نوسل چيه؟ همون ايرانسله؟

شمسی خانوم

نه مادر! نوستل! يه چيزيه که وقتی ويروسش مياد می زنه بهت ياد يار و ديار می افتی و شهرام شب پره (قه) در اين مورد می فرمايد: وای که چه حالی دارم. هوای ديارو دارم. تو اين ديار غربت فقط خدا رو دارم... دین دیری رین دیرین رین... چیز... بعله! (ت) به قرینه چیزی حذف شده!

رها

قه چيه اونوخت؟ فحشه؟ شرمنده آتوسا جون. اين شمسی هرجا ميره هی ريخت و پاش ميکنه. با اون بچه های شيطونش!

شمسی خانوم

آتوسا جون ببخشين ما با تير و طايفه مون اومديم اينجا ها!!!

شمسی خانوم

نه خير! به اون معنا نيست که شوما فکر می کنين! قه يعنی قدس سره!

آتوسا

قدم شما روی چشم. اما شمسی جونم شما که غريبه نيستين خواهر. حالا اينجا که منزل خودتونه اما خواستی بری مهمونی چيزی بچه ها رو بده دست بيبی سيتر خودت تنها برو. ناراحت نشي‌ها. محض خاطر خودت ميگم.