از کيميای مهر تو

 
ونکوور آرت گالری - از مونه تا دالی
نویسنده : - ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٦
 

‌دیروز رفتم آرت گالری ونکوور برای دیدن نمایشگاه از مونه تا دالی. این نمایشگاه که هفته بعد به پایان میرسه یک سیر کلی از جنبش مدرنیسم رو به نمایش گذاشته. نمایشگاه به چهار بخش کلی تقسیم شده که از تولد اکسپرسیونیست شروع و با آثاری از آونگاردها به پایان میرسه. در هر بخش توضیحی راجع به نحوه شکل گیری و تفاوتهای یک جنبش هنری وجود داره و در کنار هر اثر هم میشود توضیح کوتاهی درباره همون اثر خواند . 

‌برای رفتن به این نمایشگاه خیلی ذوق داشتم. دوستی بلیط دیدن آرت گالری به من هدیه داده بود که این هفته که آقای همسر سرکار بود فرصت مناسبی برای گشتن پیدا کردم. از ساعت ده‌و نیم صبح تا ساعت ۲:۳۰ چرخیدم و باورم نمیشد که در فاصله پنجاه سانتی آثار ون‌گوگ، دالی و پیکاسو ایستاده باشم. دیدن این آثار از نزدیک تفاوت زیادی با نقاش‌های دست دهم توی کتابها و مجلات داشت. هر چند که قبلاْ‌ در لوور هم چرخیدم ولی دیدن مونالیزا که محصور شده در یک اتاق کوچک بود یا هزاران نقاشی دیگه که باید به سرعت باد از جلوشون رد میشدی این حس رو به من نداد که دیروز در آرت گالری ونکوور داشتم.

نوشته‌های کنار آثار و نوشته‌های عمومی خیلی خیلی مفید بودند بخصوص برای من که سواد زیادی در اینباره نداشتم. نمایشگاه شلوغ بود اما من در کمال پررویی تا نوشته‌ها رو نمیخوندم و نقاشی‌ها رو یک دل سیر  نگاه نمیکردم نمیرفتم سراغ بعدی.


 
comment نظرات ()